Παπαδοπουλος Super Markets
Βόλεϊ - Στον τελικό οι έφηβοι του ΑΓΣΙ Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 17 Μάιος 2014 09:41

Τον τίτλο του πρωταθλητή εφήβων θα διεκδικήσει σήμερα στις 3 το μεσημέρι στην Κόνιτσα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κόντρα στο Πανελλήνιο. Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση οι έφηβοι

του Βασίλη Θεοδωράκη επικράτησαν με 3-1 σετ του Ολυμπιακού εξασφαλίζοντας το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.  Η ομάδα των Ιωαννίνων έγραψε ιστορία στην διοργάνωση καθώς είναι η πρώτη φορά που βρίσκεται στον μεγάλο τελικό.
Η ομάδα του ΑΓΣΙ μπήκε στον αγώνα αγχωμένα με συνέπεια στο πρώτο σετ να βρεθεί πίσω με 18-12. Στη συνέχεια αντέδρασε, βρέθηκε μπροστά με 24-23 αλλά έχασε δυο σετ μπολ, δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να εκμεταλλευτεί το δικό του.
Αν και ο ΑΓΣΙ έμεινε πίσω στα σετ, αυτό δεν τον εμπόδισε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη των ερυθρολεύκων στο δεύτερο σετ, το οποίο και κατέκτησε εύκολα.
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός, μείωσε σε 16-15, αλλά στο 19-17 ο Θεοδωράκης πήγε στο σερβις για να κάνει ο ΑΓΣΙ σερί 4-0 για το 23-17 και να τελειώσουν όλα, καθώς το 4ο σετ είχε τυπικό χαρακτήρα μετά το 16-6.
Τα σετ: 25-27, 25-13, 25-20, 25-16.
* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΑΓΣΙ προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων
ΑΓΣΙ (Θεοδωράκης): Μάντζιος 26 (20/41 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες), Χονδρός 2 (2/7 επ.), Δημητριάδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Θεοδωράκης 4 (4/18 επ., 77% υπ. – 38% άριστες), Γεωργάκης 17 (14/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες), Κλούρας 15 (11/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μυλωνάς –λ (44% υπ. – 22% άριστες), Μαζιώτης, Τσουμάνης 1 (1/1 επ.), Καναβούλης, Μητσόπουλος 1 (1 άσσος), Αλεξίου.
Β. Θεοδωράκης: Έπαιξε ρόλο η εμπειρία από την Α2
Ευχαριστημένος από την επίτευξη του στόχου και την πρόκριση στον τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων ήταν ο προπονητής του ΑΓΣΙ Βασίλης Θεοδωράκης. Ο Γιαννιώτης τεχνικός μίλησε στο volleynews.gr για την νίκη επί του Ολυμπιακού, τόνισε πως η εμπειρία των παιδιών από τους αγώνες στην Α2 έπαιξε ρόλο, ενώ δεν διάλεξε αντίπαλο.
«Πρέπει να δείχνουμε σε κάθε αγώνα ότι έχουμε καλή ομάδα. Νομίζω τα παιδιά ήταν λίγο παραπάνω αγχωμένα απ' ότι έπρεπε γι’ αυτό πήγε το παιχνίδι λίγο πιο μακριά. Παλεύουμε όλη την χρονιά γι’ αυτό τον στόχο και είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που περνάμε σε τελικό Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων και αύριο πιστεύω τα παιδιά να είναι πιο ελεύθερα, να ευχαριστηθούν το παιχνίδι και εκεί θα δείξουμε το πόσο καλή ομάδα είμαστε. Παίζει ρόλο ότι τα παιδιά παίζουν στην Α2, έχουν εμπειρία, παίζουν δύο χρόνια. Ενισχυθήκαμε φέτος με τον πασαδόρο μας τον Δημητριάδη και το λίμπερο. Αυτές οι προσθήκες μας βοήθησαν πάρα πολύ. Όλες οι ομάδες που βρίσκονται εδώ είναι ισάξιες».
Δίκαιη επικράτηση του Πανελλήνιου
Στον δεύτερο ημιτελικό ο Πανελλήνιος νίκησε τον Γ.Σ.Ηρακλής με 3-1 σετ. Ο Πανελλήνιος ήταν εντυπωσιακός στα δύο πρώτα σετ, ο Ηρακλής αν και μπήκε αργά στον αγώνα κατάφερε να μειώσει σε 2-1 σετ και στο 4ο σετ έγινε μάχη με τον «γηραιό» να έχει παράπονα για τη διαιτησία, αλλά ο Πανελλήνιος ήταν πιο αποτελεσματικός σε σερβίς και επίθεση.
Τα σετ: 12-25, 16-25, 25-21, 21-25
* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Πανελληνίου προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων