Παπαδοπουλος Super Markets
Τζούντο – Πέντε μετάλλια για τους αθλητές του Σπάρτακου Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 24 Φεβρουάριος 2014 21:55

1235322214.jpgΠολύ καλή εμφάνιση για το τζούντο του Σπάρτακου στους πρώτους διεθνείς αγώνες της χρονιάς στη Θεσσαλονίκη. Στο διεθνές τουρνουά που διοργάνωσε ο σύλλογος Πατρίδα Θεσσαλονίκης, ο Σπάρτακος συμμετείχε με πέντε αθλητές.
Στην κατηγορία Juniors A, o Ασίμ Σάλο κέρδισε χάλκινο μετάλλιο στα -27 κιλά, ενώ στην ίδια κατηγορία ο Κατσανάκης Γεώργιος κατέλαβε την πέμπτη θέση.
Στην κατηγορία Juniors B, o Έρβιν Σάλο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα -39 κιλά.
Στην κατηγορία Παίδων Β, χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Δημήτρης και Ευάγγελος Καλογήρου στα -42 κιλά και στα -48 κιλά αντίστοιχα.
Τέλος, στην κατηγορία Κορασίδων Α η Θεοφανία Βασιλείου στα -52 κιλά κέρδισε χάλκινο μετάλλιο.
Πανελλήνια πρωτοπορία
Ο παλαίμαχος πρωταθλητής του Σπάρτακου Μάντζιος Δημήτριος, έλαβε την Μαύρη Ζώνη στο Τζούντο από την Ανώτατη Αρχή 235012022.jpgτων πολεμικών τεχνών της Ιαπωνίας, γνωστή με την ονομασία Dai Nippon Butoku Kai, της οποίας ο σύλλογός μας είναι ο μοναδικός πιστοποιημένος σύλλογος σε όλη την Ελληνική επικράτεια.
Της απονομής κατά τα Ιαπωνικά πρότυπα, προηγήθηκε η παραδοσιακή Ιαπωνική τελετή που είναι γνωστή σαν Koten Batsugun,που στα ελληνικά αποδίδεται με τον όρο: Η παραδοσιακή τελετή της υπεροχής.