Παπαδοπουλος Super Markets
Δεν ΠΑΣ καλά! Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 10 Νοέμβριος 2018 23:55

2912488935.jpgΝέα ήττα στο πρωτάθλημα, την πέμπτη κατά σειρά στα τελευταία έξι παιχνίδια γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League ηττήθηκε με 2-0 από την Λάρισα

εκτός έδρας, παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, έχοντας τη φτωχή συγκομιδή των μόλις 7 βαθμών.

Αν και η ομάδα είχε αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμών, με τον Αθανασιάδη να νιώθει ενοχλήσεις στην προθέρμανση, τελικά να μην αγωνίζεται και τη θέση του να παίρνει ο Λουκίνας, παρόλα αυτά, το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη για άλλη μια αγωνιστική δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο.

Από τα πρώτα σχεδόν λεπτά η ΑΕΛ κυριάρχησε στο γήπεδό της, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, με σημαντικότερη το δοκάρι του Ντέλετιτς, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Προηγουμένως όμως, στο έκτο μόλις λεπτό, ο Ντόλοβατς λανθασμένα υποδείχθηκε από τον βοηθό σε θέση οφσάιντ, σε μια πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΣ, με τον παίκτη των Ιωαννίνων να έχει έρθει σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των «βυσσινί».

Το δεύτερο 45λεπτο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους Γιαννιώτες, με τους «κυανόλευκους» να μένουν με 10 παίκτες στο 48’, μετά τη δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Τσικάρσκι. Το αποτέλεσμα ήταν το ένα σοκ να διαδεχθεί το δεύτερο για τους φιλοξενούμενους, καθώς μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Βελλίδη και σπουδαίες αποκρούσεις από πλευράς του, στο 58’ τελικά η μπάλα «κόλλησε», ο Γκόλιας με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τους παίκτες του ΠΑΣ να διαμαρτύρονται για λανθασμένη  απόφαση του διαιτητή να μετρήσει το γκολ. Η χαριστική βολή δόθηκε στους Γιαννιώτες στο 76’, όταν ο Ντέλετιτς από κοντινή θέση επιχείρησε το σουτ και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Βελλίδη, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Ο ΠΑΣ μετά και τη σημερινή ήττα παρέμεινε πολύ μακριά από το στόχο του, που δεν είναι άλλος για φέτος από την παραμονή του στην κατηγορία. Πλέον έχει ένα βουνό να ανέβει, προκειμένου να αντιστραφεί το κλίμα.

Ακολουθεί διακοπή του πρωταθλήματος και μετά υποδέχεται Λεβαδειακό και ΟΦΗ, με τις νίκες να είναι κάτι παραπάνω από μονόδρομος, καθώς πρόκειται για ομάδες που έχουν και εκείνες τον στόχο της παραμονής.