Παπαδοπουλος Super Markets
Βόλεϊ - Ιδανικός αυτόχειρας ο Ηρακλής Εκτύπωση E-mail
Σύνταξη: Αποστόλης Τζελέτας
Κυριακή, 23 Μάρτιος 2014 23:43

3685754445.jpgΙδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Ηρακλής Ιωαννίνων, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον Επίκουρο Πολίχνης, αν και βρέθηκε να προηγείται με 0-2 σετ. Η ομάδα του Κώστα Ζιώγου στάθηκε τυχερή αρχικά, κερδίζοντας τα δύο πρώτα σετ με 26-28, αν και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι στο σετ μπολ. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και οι γυναίκες του Πιπερίδη κατάφεραν να φτάσουν σχετικά εύκολα στην ισοφάριση.
Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες έδωσαν πραγματική μάχη, όμως στο 10-10 ο Ηρακλής έχασε την Κωνσταντίνα Χατζηγιαννάκου, η οποία μετά από έναν τραυματισμό της, έχασε τις αισθήσεις της φτάνοντας στον πάγκο της ομάδας. Η ολιγόλεπτη διακοπή ευνόησε τους γηπεδούχους, που πήραν τους δύο βαθμούς και έπιασαν στους 26 τον Ηρακλή.
Τα σετ: 26-28, 26-28, 25-20, 25-11, 15-13)
Ηρακλής Ιωαννίνων (Κ. Ζιώγος): Καλύβα, Μπράγια, Ασημακίδου, Παπάζογλου, Χατζηγιαννάκου, Παπακωνσταντίνου, Αδάμου (λ), Λέρα (λ), Παπαδοπούλου, Δασκάλου, Φασουλή, Ζιώγου.
Ήττα για τον ελλιπή ΑΓΣΙ στην Καρδίτσα
Με πολλές και σημαντικές ταξίδεψε στην Καρδίτσα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, ωστόσο κατάφερε να κερδίσει ένα σετ από τον ΣΠΑΚ και να διεκδικήσει ένα ακόμη. Όμως η απειρία ορισμένων παικτών δεν επέτρεψε στην ομάδα του Β. Θεοδωράκη να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και δίκαια οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1 σετ. Ειδικότερα απουσίαζαν οι Οικονόμου, Αποστόλου, Τσίρης, Μυλωνάς, Παπανικολάου και Κυπριανός.
Τα σετ: 25-08, 25-22, 22-25, 25-14
ΑΓΣΙ (Β. Θεοδωράκης): Χόνδρος, Δημητριάδης, Φωτιάδης, Θεοδωράκης, Κλούρας, Γεωργάκης, Μάντζιος/ Τσουμάνης (λ), Μητσόπουλος
Αήττητη η ΦΕΙ στις κορασίδες
Για τέταρτη φορά φέτος η Φ.Ε. Ιωαννίνων νίκησε τον Ηρακλή Ιωαννίνων για το πρωτάθλημα Κορασίδων της ΕΣΠΕΔΕ. Ως πρώτη μετά την ολοκλήρωση του Β΄ Γύρου της δεύτερης φάσης, η ομάδα του Δ. Καλογήρου θα αντιμετωπίσει στον ένα από τους δύο ημιτελικούς την ομάδα της Φιλίας Άρτας που κατετάγη δεύτερη στον άλλο όμιλο.
Στο πρώτο σετ οι Κορασίδες της ΦΕΙ ήταν σκιά του εαυτού τους και έτσι το 15-25 εις βάρος τους ήλθε εντελώς φυσιολογικά. Τα επόμενα σετ κρίθηκαν όλα μετά τον εικοστό πόντο και έγειραν προς την πλευρά της ΦΕΙ που είχε πιο σωστές επιλογές στα τελειώματα.
Τα σετ: 15-25, 25-22,25-22, 25-21.
Φ.Ε. Ιωαννίνων (Δ. Καλογήρου): Τάσση Μ., Κύρλα, Χριστοδούλου Κ., Μάστορα, Τάσση Α., Κόντου Ιωάννα, Βώττη Χ. (λ), Παπασπύρου Ι. (λ), Νούγια, Χριστοδούλου Μ., Δριγκοπούλου.
Ηρακλής Ιωαννίνων ( Κ. Ζιώγος): Δασκάλου, Ζιώγου, Σταύρου Χρ., Αδάμου, Φασούλη, Τσιάνη Αν., Λέρα (λ),Τσάνη Αθ. (λ), Ποντίκη, Δημητρέλλου, Γαράφα, Γκλατσούνη.